2013. június 27., csütörtök

A kutya kényeztetése

Kutyánknak éppúgy káros lehet a túlzott kényeztetés, mert az ebből adódó viselkedési problémákat és betegségeket, a gazdák sokszor nem képesek elviselni.

Fontos, hogy kutyusunk nevelésénél tartsuk szem előtt a szabályokat.

- A kutyának ne adjuk azt enni, amit mi eszünk. Csokit, chipset, süteményt semmi esetre ne kapjon kedvencünk. Hamarabb kialakul a cukorbetegség és rák. A vak vagy beteg kutyáról sokan már nem akarnak gondoskodni, megszabadulnak tőle, vagy menhelyre adják.

- Teljesen felesleges az állatot sok játékkal ellátni, amihez bármikor hozzáférhet.

- Kutyaruhát télen, nagy hidegben indokolt lehet kedvencünkre adni, amennyiben laza, és jól szellöző darabról beszélünk. Szines, csili-vili, divatos, ruhácskák amelyeknek semmi funkciója sincs, nem ajánlottak. Gátolják a bunda szellőzését, és idegesíthetik is a kutyát.
Kutyacipőt abban az esetben érdemes kedvencünkre adni, ha az utak, járdák le vannak sózva, egy ugyanis kimarhatja az állat bőrét. Tévhit azonban, hogy a kutya lába érzékeny lenne a hidegre, nem fázik a talpa.

- Kutyusunk nagyon aranyos amikor kezünket rágcsálja, mégse engedjük meg neki, mert később amikor még mindig fejlődik a fogazat, bizony már nagy erővel oda tud kapni.

A kutyatartás előnyei



A kutyatartás előnyei

Kutatások bizonyítják, hogy a kutyatartás az ember fizikai lelkiállapotára is pozitív hatással van. A kutya simogatása csökkenti a vérnyomást, nyugtatja a szivet. Elmondható, hogy a kutyatulajdonosok egészségesebbek mint azon társaik akik nem rendelkeznek e kedves társsal. Kevesebbet szenvednek olyan enyhébb betegségektől, mint a megfázás, a derékfájás vagy a különféle fertőzések. Nem elhanyagolható szempont a következő megfigyelés sem: akiknek kutyájuk van, jobban élvezik az életet és jóval kevésbé szenvednek depressziótól.

Sok szülő félelme, hogy gyermek alig mozog, a számítógép előtt ül naphosszat, keveset van levegőn. Akinek kutyája van többet mozdul ki a lakásból, hosszabb sétákat tesz, és jóval többször kirándul.

A kutyatartás hatása a gyerekekre

A gyermekek megtanulják szeretni, védeni és tisztelni az élőlényeket. Tapasztalják, hogy a kutya is érző, gondolkodó lény, nem JÁTÉKSZER! A kutyusok nagyon tudnak szeretni, és őket is örülten lehet imádni!!!  Gyermekünkben kifejlődik a felelősségtudat. Mi vagyunk felelősek azért, hogy a kutya fejlődjön, eleget egyen, jól érezze magát, kiegyensúlyozott, boldog élőlény legyen.  Mikor gyermekünk megtanulja tőlünk, hogy FELELŐSSÉGGEL tartozik egy másik ÉLŐLÉNYÉRT, akkor ezt a felelősségtudatot magáévá teszi, és más élőlényekkel kapcsolatban is hasznosítani tudja majd.

A következetesség

Aki valamilyen állatot tart, megtanulja, hogy mindennek van következménye. Amikor egy kiskutyát nevelünk, mindez hatványozottabban jelentkezik, hiszen ha idomítása, szoktatása során eredményeket akarunk elérni - nagyon fontos a következetesség. A szülő feladata, hogy gyermekét segítse abban, hogy ezt a következetességet megtanulja, és akár saját igényeiről is képes legyen lemondani a kutya javára.

Mit Tegyek, Ha …



2013. június 26., szerda

Kölyök kutyákhoz



Ezúton kívánom, hogy a kiválasztott kiskutya az elvárásainak mefgeleljen, így a kiállítási kutyáknak sikerekben gazdag szereplést, a vadászkutyáknak eredményes munkát, a hobbi kutyáknak szeretetteljes életet kívánok!
A következő pár gondolatban megpróbálnám összefoglalni ( a teljesség igénye nélkül ) a kutya ellátásával, nevelésével, kiállítási tudnivalókkal és egyéb hasznos információval kapcsolatos jótanácsaimat a könnyebb összecsiszolódás érdekében.
1.) Etetésről...:
Kennelemben a kiskutyák elviteléig ( 8-10 hét) napi 3x kapnak enni. A szakkönyvek szerint 3 hónapos korig ez a célszerű napi etetési mód a kölyöknek.
Én a kölyköket az Acana Puppy Juniorral etetem, melyet golden retrievernél ideálisnak tartok. Természetesen elvitelkor szárazon kapják már, de kölyökkorukra való tekintettel elképzelhető, hogy szívesebben fogyasztják beáztatva. Tápválasztásnál fontos legyen a fehérje-zsír összeállítás ( Acanánál fehérje 28%, zsír 17%), illetve hogy a táp junior táp legyen.
Napi etetések száma
6 hónapos korig3x
6-16 hónapos kor közöttnapi 2x
Kutyáimnak - az általam kialakított étrend szerint - 70 %-ban tápot adok, a fennmaradó részt pedig leginkább hús, rizs, tésztafélék töltik ki, a bélműködésnek kedvező joghurtokkal, kefírekkel, és gabonapelyhekkel. A kutyakonzervet csak ízesítésnek használjuk, mert kizárólagos etetésre alkalmatlan 80 % víztartalma, alacsony fehérje és zsírtalma miatt. Kerüljük a zsíros ételek, krumpli, és szilánkos csontok adását is!
A jó minőségű táp mellett szükség lehet kiegészítő termékekre is:
Vitaminok, ásványi kiegészítők megfelelő kombinációja. Forduljon ezzel kapcsolatban az Ön által választott állatorvoshoz, konzultáljon folyamatosan az adagolássl, és a szükségszeráséggel kapcsolatban. Néhány az általam használt,és bevált termékek közül:
  • Korvimin Arthro (vitaminokkal kombinált, izületvédő táplálék kiegészítő)
  • Béres Minera csepp (nyomelempótlás)
  • Pet Phos szőrregeneráló
Természetesen együttes kombinációjuk bizonyos formában ajánlott, amiről állatorvosa véleményét kérje ki.
2.) Itatásról...:
A kutya előtt mindig friss, tiszta ivóvíz legyen! A tehéntej kerülendő!
3.) Nevelés, szocializáció:
Fontos, hogy miután hazavittük a kölyköt, hagyjuk, hogy felfedezze az új lakóhelyét. Mutassuk meg neki fekhelyét, etető és itatótálját. Kezdetben előfordulhatnak nyüszögések az elválás miatt, de ezek általában egyáltalán nem, vagy csak rövid ideig jelentkeznek. Az első időszakban lehetőleg minél több időt töltsön új Társával.
Az oltások miatt ( késöbbiekben tárgyalva ) a kölyköt 4 hónapos koráig utcára vinni nem célszerű, megfeleő védettség hiányában. Viszont idáig is elengedhetetlen a foglalkozás! Legalapvetőbb a hívónév megtanítása, mely lehetőleg két szótagból álljon. A további tanítás ebben a korban szigorúan játékra korlátozódik. Ennyi idős kölyöktől nem szabad, és ne is várjuk el a fegyelmező gyakorlatok teljesítését. Az apportírozás terén annak megkedveltetése a cél, melyet keretek között, nem túlzásba víve alkalmazzunk. Egy rossz élmény egy egész életre kihat.
Ha a szükséges oltások megvannak ( kb. 4 hónapos kor után ) minél többször vigyük sétálni, hisz a szocializáció elengedhetetlen. Fontos, hogy a kölyök hozzászokjon az őt körülvevő zajokhoz, és kigyensúlyozott viselkedési formát tanusítson a késöbbiekben. Nemcsak a zaj ingerek fontosak, célszerű a kölyköt más kutya társaságba vinni. Erre kiváló alkalmat adnak a kutyaiskolák. Lehetőség szerint először kutya nélkül látogassuk végig a kutyaiskolákat, beszéljünk a kiképzővel, és a fajtához legközelebb álló kiképzési mód mellett döntsünk ( A golden retriever vadászkutya! )! Ha lehetőségünk van, legjobb a fajtaklub kiképzéseire kijárni, ahol a fajtára szakosodott kiképzés folyik, szakemberek vezetésével. Ha a kölyköt kiállításra szánja, már komoly figyelmet kell szentelnie a ringdresszúra alapjainak lefektetésére. ( Ezt elvitel után már elkezdheti, de a kiskutya számára sohasem szabadk felesleges nyűgnek lennie. )
4.) További általános teendők:
Átíratás:
A kutya törzskönyvével keresse fel a MEOE helyi szervezetét, vagy a fajtaszakosztályt, ahol át tudja iratni a kölyköt az Ön nevére, természetesen a tagdíj befizetés után.( A helyi szervezetek címeit az A kutya c. havilapban megtalálja). Az átiratás a tenyésztő által aláírt törzskönyvvel lehetséges.
Féreghajtás:
Az oltási könyvnek tartalmaznia kell a tenyésztő által beadott féreghajtó nevét és ideját. A féreghajtót célszerű minden oltás előtt 3- 5 nappal beadni. Tabletta formájában javasolnám, így a Drontal Plust, vagy a Cestal Plust. Egy tablette 10 kg testsúlyra elegendő. Amennyiben a székletben férget vélünk felfedezni, 3 nap múlva ismételjük meg a féreghajtó beadását. Ezt még egyszer meg lehet ismételni, de ha még ekkor is férges a kutyus, keressük fel állatorvosunkat.
Oltások:
Az oltási könyv tartalmazza továbbá a kiskutya oltását is. A már meglévő oltási szokások szerint a kölyköt két max. három hetente alapimmunizáló oltásokkal kell beoltani, ami a kiskutya érdekeit szolgálja. Fontos, hogy a kölyöknek, mikor elhozzuk legalább egy oltása legyen! Kérdezzük meg a következő oltás időpontját, amikor is felkeressük állatorvosunkat, és a további oltásokat már ő meg fogja mondani.
Bolha-/kullancsírtás:
Kereskedelmi forgalomban számos termék létezik: nyakörv, porozószer, fürdetőszer, cseppek és spray. A legkényelmesebb és legjobb a cseppek, vagy spray: Frontline, Ex- spot. Frontline: 3 hónapig véd bolha, 1 hónapig kullancs ellen. Ex-spot: bolha és kullancs ellen egyránt 1 hónapig véd. A termékeket használati utasítással árulják.
Fogak ápolása:
Fogkő, bűzös lehelet megelőzésében fontos szerepet játszanak a különféle fogápolási termékek. A Pedigree már gyárt kölyökkutyáknak való Denta Raskot, melyből heti egyet javasolnék.
Szőrápolás:
Fontos, hogy a kutya szőre mindig ápoltnak látszon, melyhez a rendszeres (kb. heti 2x) fésülések, és a fürdetések tartoznak. Fürdetés: minál ritkábban, minimum félévente, szükségszerűen, kiállítás előtt speciális, kutyáknak kifejlesztett samponokkal ( nálam Héry termékek ). Nyírás: a golden retrieverta kiállításokra nyírni kell, melyhez a megfelelő szakembert keresse fel. Ideális a nyírást elvégezni két héttel a kiállítás előtt.
5.) Hasznos információk a kiállítással és tenyészszemlével kapcsolatban:
A kiállításokról információt a havonta megjelenő A Kutya c. újságban talál. A kutyánk nevezéséhez úgynevezett nevezési lapot kell kitölteni, melyet a kiállítást rendező város szervezetéhez kell eljuttatni. Ezt értelemszerűen kell kitölteni, úgymint beleírni a fajtát, kutyánk adatait, saját nevünket és címünket, illetve a kornak megfelően az osztályt a következőkből lehet kiválasztani:
  • BABY: 3-6 hónapos kor között
  • KÖLYÖK: 6-9 hónapos kor között
  • FIATAL: 9-18 hónapos kor között
  • NÖVENDÉK: 15-24 hónapos kor között
  • NYÍLT: betöltött 24 hónapos kortól
  • MUNKA: érvényes munka igazolással
  • CHMAPION: érvényes Champion igazolással
  • VETERÁN: betöltött 7 évtől
A nevezéshez szükséges iratok: kitöltött nevezési lap, tagsági igazolvány fénymásolata, befizetést igazoló csekk fénymásolata, és a törzskönyv fénymásolata. A nevezési határidőket, illetve díjakat szintén az újságban találjuk meg.

A kiskutyák etetése


Amikor a családba új jövevény érkezik, a gazdik azt sem tudják mivel kedvezzenek az édes kis csöppségnek, mivel járjanak kedvébe. Gondolom mindenkinek nyílvánavló, hogy a megfelelő táplálásnak nagy szerepe van a pici eb egészséges fejlődésében. Most a tévhiteket feloszlatva olvashattok néhány hasznos jótanácsot.

Mit egyen a „kiskutya”?(7-10hetes)

Fontos hogy kérdezzük meg a tenyésztő mivel etette a kiskutyát. Csak olyan kiskutyust szabad haza vinnünk, aki már nem szopott, hanem legalább 1 hete teljesen önállóan evett. A tenyésztők általában egy drágább bébiknek való elválasztó táppal kezdik az evés tanítását a kicsiknek, többnyire beáztatva. Feltétlenül azzal a táppal kell etetni a kicsit amit megszokott, hiszen megszokott környezetéből kiszakítottuk, legalább ez maradjon állandó a kiskutyának. Ha ezt nem tartjuk be nagy valószínűséggel hasmenése lesz a kicsinek. Később természetesen átállhatunk más tápra. Ezt a következőképpen tehetjük: Keverve adjuk a tápot, arányosan 1 hét alatt növelve az új táp arányát, végül csak azt adva neki.



Mit egyen a „kölyökkutya”?
 10-12 hetes korára már megerősödik a kutyusunk. Ekkor már kaphat tőlünk a táp mellett zöldséget, rizst, később már sovány húst, csirkenyakat is. A legegyszerűbb megoldás a kutyus etetésére egy jó minőségű száraz táp. Általában az ár arányában mutatkozik a minőség is. Ne sajnáljuk rá a pénzt, hiszen a legjobb minőségű táplálékra van szüksége a fejlődéshez a kiskutyának. Nagy és kis testű kutyák számára külön tápot vehetünk a jobb minőségű fajtákból. Puppy, azaz kölyök tápot adjunk a kutyusnak, hiszen másra van szüksége mint egy felnőttnek. 



Mi a helyzet az ivással?

Ha nem beáztatott tápot adunk a kicsinek (kizárólag vízben), akkor különös gondot kell fordítanunk az ivásra. A lakás vagy udvar több pontjára s helyezzünk el itató tálat amíg nem jegyzi meg hol a víz, így ha eszébe jut hogy szomjas könnyebben rátalál. Evés után mindenképp kínáljuk meg egy kis vízzel. Fontos hogy a vize mindig tiszta és friss legyen!



Ihat-e tejet a kutya?

A tej nem jó a kutyának. Legtöbbször hasmenést okoz, ne adjunk tejet neki! A tiszta víz a legideálisabb folyadék számára, amibe csepegtethetünk kutyáknak való Béres cseppet.



Mit tegyünk ha hasmenése van a kutyusnak?

A legfőbb, hogy nem kell megijedni, amikor hazavisszük a kutyust a stressztől, környezetváltozástól is lehet 1-2 napig hasmenése. Azonban fordítsunk nagy figyelmet a kicsi székletére. Ha folyékonyabb a széklete, hagyjunk ki 1-2 etetést, majd főtt rizst adjunk a neki amíg nem lesz formás a széklete. Ha nem múlik el, forduljunk állatorvoshoz, aki a megfelelő gyógyszert, antibiotikumot felírja számára! Fontos a kezelés, hiszen hamar legyengül a kicsik teste.



Hányszor kell egy nap ennie a kutyusnak? Mennyit adjunk a kicsinek enni?

Amikor hozzánk kerül a picúr, a tenyésztő javaslatát meghallgatva, minél többször etessük meg a kutyát. Ne adjunk sokat neki, 10 percig hagyjuk előtte az eledelt majd vegyük el tőle, még nem tudja mennyi az elegendő számára. A kezdeti, napi 4-5 etetést 3szori etetés válthatja fel, majd 18 hónapos korától a napi 1, de inkább kétszeri kevesebb táplálék elegendő számára.

Mikor adhatunk csontot a kutyának?
3 hónapos korában, finom, porcogós csontot adhatunk a kicsinek, ha már jól táplálkozik. Ez legyen például csirkenyak. Fontos hogy a felnőtt kutyának se adjunk csöves csontot, mivel szilánkosan törik és átszúrhatja a beleit, ami belső vérzést és halált okozhat.



Azok a jutalomfalatok…

Ne halmozzuk el kedvencünket kutyasütivel. Ha kapnak mindenképp számítsuk bele a napi étkezésbe. Adhatunk rágcsálásképp répakarikát neki vagy a már jól megszokott tápot is. A játékkal is a legtöbb kutyánál elérhetjük a megfelelő motivációt!

Golden a lakásban

Ha a Golden Retrieverét bent szeretné tartani, akkor s következőket tegye! A Golden Retrievernek nagyon hullik a szőre, ezért minimum hetente kétszer, vedlési időszakban naponta egyszer ki kell fésülni kedvencét! Erre mindenképp aljszőrkefét használjon, mivel az olcsóbbik fajta kefék is kiszednek belőle szőrt, ám a látszat csal! Egy aljszőrkefével 10X annyi szőrt tud kiszedni retrieveréből, ezúttal tized annyi szőr lesz a lakásban! Erre ajánlanám a foolee kutyakefét! (Nagyon hasznos, megéri az árát!) Egy Golden Retrievernek a lakás nem elég bármekkora is az! Ha van kert, akkor már jobb a helyzet, de ezzel sem biztosítjuk napi mozgásigényét kedvencünknek! Legalább napi egyszer ki KELL vinni kedvencünket egy kiadós sétára!(min. 20perc.)

(Goldolom ön se örülne, ha egész életét egy lakásban kéne letölteni és ki se mozdulhatna, hisz a kutya nem tud csak úgy magától elmenni egy kiruccanásra!!) (Ha már megvette Retrieverét adja neki a lehető legjobbakat, hisz őt is gondozni kell. (evés,ivás, pisi, kaki, kirándulás, séta, játék, SZERETET!) Amenyiben ezek valamelyikét nem tudná megadni leendő társának ajánlatos várni vele, vagy egy másik  fajtát választani!

Leggyakoribb betegségek


Mandulagyulladás

Hideg téli időben, főként kutyáknál viszonylag gyakran találkozhatunk mandulagyulladással, ami sok esetben a garat gyulladásához társul. Leginkább a két évnél fiatalabb állatok betegszenek meg. Érdekes, hogy macskákban csak nagyon ritkán fordul elő ez a betegség. Előfordulhat, hogy a mandulák önálló megbetegedéséről van szó, de számos baktériumos vagy vírusos betegség kísérője is lehet.

A mandulák önálló megbetegedését a legtöbb esetben valamilyen hajlamosító tényező váltja ki. A téli hideg időben a fagyos víz és a hó fogyasztása, vagy a jeges, hideg levegő szájon át való belégzése idézheti elő, nyáron pedig például a fagylalt etetése.

A betegség többnyire heveny lefolyású, ritkán azonban idültté válik. A heveny formára jellemző, hogy a kutya bágyadt, étvágytalan, a betegség első időszakában magas láz is előfordulhat. Jellemző tünet még az öklendezés illetve a krákogás is, amelyet esetenként nyálzás kísérhet.

Az állatorvosi vizsgálat során a mandulák megnagyobbodása illetve kipirulása észlelhető. Ha a gyulladást baktériumos fertőzés okozta, akkor a mandulák felszínén gennyes, apró tüszők is láthatóak. Ilyenkor beszélünk gennyes mandulagyulladásról.

Kezelésként az állatorvos legtöbbször antibiotikum kúrát javasol, kiegészítve valamilyen helyileg alkalmazható fertőtlenítő oldat használatával. Ilyen például a humán vonalon is ismert torokfertőtlenítő, a Glycosept oldat. Mivel a mandulagyulladás a garattájék fájdalmával jár, ezért a betegség ideje alatt a pépes vagy folyékony eledelek adását részesítsük előnybe. Ebben az időszakban csontot és szárazeledelt semmiképp se kínáljunk beteg kedvencünknek.

A betegség a szakember számára könnyen felismerhető, és hatékonyan kezelhető a fentiek szerint. Elhúzódó, vagy rendszeresen visszatérő esetekben azonban az embergyógyászati gyakorlathoz hasonlóan a megoldást a mandulák műtéti úton történő eltávolítása jelenti.


Cukorbetegség

 A cukorbetegség (diabetes mellitus) kutyáknál is gyakorta előfordul. A betegség hátterében a szénhidrát anyagcsere zavara áll. Ennek következtében abszolút vagy relatív inzulinhiány alakul ki az állat szervezetében, melynek hatására a vércukor szintje jelentősen megnövekszik.

A betegség oktana nem teljesen tisztázott, de feltételezhetően egyes tényezők, mint az elhízás, immunrendszeri zavar, hormonális rendellenesség, illetve környezeti hatások is hajlamosíthatnak a betegség kialakulására. Vannak olyan kutyafajták, melyeknél halmozottan fordulhat elő cukorbetegség. Ilyenek az uszkárok, tacskók, terrierek, spitzek, illetve ezek keverékei. A betegség szuka kutyákban tapasztalatok szerint jóval gyakrabban fordul elő, mint kanokban.

A gazdi legtöbbször arra lesz figyelmes, hogy kutyája sokat iszik és ezáltal természetesen sokat is pisil. Ezen kívül a cukorbeteg kutya fáradékony lehet, a munkakutyák teljesítménye csökkenhet, és a betegség előrehaladtával testtömegvesztés is bekövetkezhet.
Sokszor bőrelváltozások is jelentkezhetnek a cukorbetegség tüneteként, mint a szőrhullás, a fénytelen szőrzet, a korpázás. Előrehaladott esetekben a szemlencse homálya is kialakulhat, amely látásromláshoz, sőt vaksághoz is vezethet.
Súlyos esetekben visszatérő hányás, kiszáradás, szapora légzés és eszméletvesztés is kialakulhat.

A betegség diagnosztikai meghatározása laboratóriumi vizsgálattal párosul, amely általánosságban a vér- és a vizeletminta elemzését jelenti. Egyes esetekben az állatorvos glükózterheléses vizsgálatot csináltathat, a humán gyakorlathoz hasonlóan.
A betegség megállapítása után az állatorvos a betegség súlyosságától függően diétát illetve inzulinkezelést ír elő.
Az időben elkezdett kezelés és a rendszeres állatorvosi ellenőrzés mellett a cukorbeteg kutyák hosszú ideig élhetnek gyakorlatilag teljes életet.

A cukorbetegség diétás kezelésében a rostdús táplálás a legfontosabb alapelv. A cukorbeteg kutya étrendje 2/3 részben húsból, 1/3 részben szénhidrát és zöldségfélékből álljon, amely jelentős mennyiségű rostot tartalmaz. Fontos az is, hogy az egy napra jutó eledel mennyiségét többszöri kisebb adagokban adjuk az állatnak.
Az állatpatikákban receptre kaphatók már speciálisan cukorbeteg állatoknak kifejlesztett diétás tápok konzerv és száraz kivitelben is, amelyek megkönnyítik a diétás étrend szakszerű, könnyű betartását.
Súlyos esetekben inzulin adása is indokolttá válhat, amely hatására a vércukorszint csökken. Segítségével az állat vércukorszintje az optimálishoz közeli tartományban tartható. Ehhez azonban, mivel pontos mennyiségeket kell adagolni, tudni kell az állat aktuális vércukorszintjét. Ehhez a humán vonalon is használatos automata cukormérők tökéletesen megfelelnek. Használatukkor 1 csepp vért kell az érzékelőre cseppenteni és pár másodperc múlva mmol/l-ben leolvashatjuk az eredményt. A pontos inzulinadagolást a vércukorszint ismeretében az állatorvos szigorú utasítása szerint hajtsuk végre.
A beteg állatot rendszeresen állatorvosi ellenőrző vizsgálatra kell vinni, a kezelés menetét érdemes időről-időre orvosunkkal megbeszélni.

Epilepszia
Az epilepszia alatt olyan idegrendszeri bántalmat értünk, amely jellegzetes, ismétlődő görcsrohamokban nyilvánul meg. Kutyák egyik leggyakoribb idegbetegsége, macskáknál jóval ritkábban találkozunk vele. Oka ismeretlen, feltételezhető a genetikai eredet. Egyes fajták (golden retriever, labrador retriever, uszkár, német juhász, tacskó) kifejezetten hajlamosak a betegségre, de bármely kutyánál jelentkezhet. Egyes esetekben a betegség kialakulása visszavezethető az agyvelő gyulladásos, esetleg traumás eredetű károsodására.

A görcsöket kiváltó hatások között szerepelhet többek között a stressz, a félelem, a kifáradás, erős fény vagy hanghatás, időjárás változás, de spontán, akár alvás közben is kialakulhat a roham.

Az epilepszia lefolyása különböző súlyosságú lehet. Enyhébb esetben a kutya hirtelen elveszti egyensúlyát, támolyogni kezd, lerogy, majd az oldalára dől. Rövid időn belül felkel, de mozgása bizonytalan, szeme ijedt, tekintete zavart. Súlyosabb esetben a roham szinte villámcsapásként éri a kutyát. Az állat az oldalára vágódik, teste megmerevedik, végtagjaival futó mozgásokat végez, pupillái kitágulnak, feje és nyaka teljesen hátrafeszül. A rágóizmok rángása miatt a kutya szája habzik, ajkait és nyelvét véresre haraphatja. A roham alatt nyöszörgő, vagy akár sikító hangot hallathat, bélsár- és vizeletürítés is előfordulhat. A roham pár másodperctől maximum néhány percig tart, de ez a gazdi számára jóval hosszabb időnek tűnhet.

Az epilepsziás görcsök jelentkezhetnek ritkán, havonta, esetleg félévente, lehetnek azonban akár naponta többszöriek is. Jelentkezhetnek a görcsök rendszertelenül, más kutyáknál azonban rendszeres időközökben lehet számítani a roham kialakulására.

A roham alatt a legfontosabb, hogy a kutyát a sérülésektől megóvjuk, ezért óvatosan meg kell fogni a fejét, hogy ne ütődjön a földhöz, vagy a környezetében lévő tárgyakhoz. Soha ne nyúljunk ilyenkor a szájába, mert öntudatlan állapotában nekünk is komoly sérülést okozhat. Egy pár cm átmérőjű fadarabot, vagy egyéb alkalmas eszközt célszerű ilyenkor kedvencünk szájába tenni, megakadályozandó, hogy saját nyelvét elharapja. Roham után gondoskodni kell arról, hogy kedvencünk egy-két órát nyugodt, lehetőleg elsötétített helyen pihenhessen.

Ritkán jelentkező görcsök esetén nincs szükség gyógyszeres kezelésre. Gyakran jelentkező rohamok esetén csak a kutya élete végéig adott megfelelő gyógyszerek segítségével érhető el tünetmentesség, a betegség azonban nem gyógyítható. Általában az embergyógyászatban használt és jól bevált szerek kerülnek kutyák esetében is alkalmazásra.


Lyme-kór

A Lyme-kórt a nyolcvanas években diagnosztizálták először. Azóta emberekben a leggyakrabban megállapított kullancs által terjesztett betegség. A háziállatokon kívül lóban és szarvasmarhában is előfordul. Sajnos Magyarországon az utóbbi években nagyon elszaporodtak a kullancsok. Ennek oka valószínűleg az, hogy mostanában enyhék a telek és nem pusztulnak el a hideg idő miatt a kullancsok fejlődési alakjai. A betegséget a Borrelia burgdorferi nevű baktérium okozza, mind az emberben mind pedig az állatokban. A baktérium fenntartói a vadon élő rágcsálók és a nagyvadak. A kullancs ezekből az állatokból szív vért, és adja tovább a kórokozót.
A fertőzött kullancs okozta csípés helyén néhány nap elteltével bőrpír keletkezik, azonban ez a kutyák bundája miatt általában nem vehető észre.
A betegség diagnosztizálása nem egyszerű feladat, hiszen a klinikai tünetek nem mindig egyértelműek. A betegség megállapításához feltétlen szükséges a vérvizsgálat.

Tünetek

Láz, elesettség, a nyirokcsomók megnagyobbodása, szőrhullás, sántaság .
Gyakori a végtagízületek duzzanata, gyulladása is. Előfordulhat sokízületi gyulladás is.
Ritkábban szívizomgyulladás is jelentkezhet.

Kezelés

Legalább 6 hetes speciális antibiotikum kúra.
Ha a betegség korai stádiumban kerül felismerésre, és idejében elkezdődik a gyógykezelés, akkor jól kezelhető.
Ha viszont későn diagnosztizálják a betegséget, és a kóros folyamatok elfajulnak, akár halállal is végződhet.

Ezért is nagyon fontos a megelőzés. Az elsődleges cél a kullancs elleni védekezés. Itt is az általános kullancs elleni szerek alkalmazása ajánlott, amit már ismertettünk a babesiosis leírásakor.
Az ismertetett kullancs elleni szereket, az állatpatikákban illetve az állatorvosoknál lehet beszerezni.
A betegség ellen rendelkezésre áll vakcina is, ami 1 éves védettséget biztosít a betegség ellen. A vakcinázási programról az állatorvos tájékoztatást ad.
Babesiosis
A kullancsok főként, fás, bokros területeken fordulnak elő, tavasztól őszig és az avarban telelnek át. A bokrok leveleiről illetve a fűszálakról másznak át az emberre, illetve az állatokra. Mivel a kullancscsípés nem fáj vagy viszket, legtöbbször már csak akkor vesszük észre kedvencünkben, amikor megszívta magát vérrel és jól kitapintható. Ilyenkor a kullancs mérete elérheti az 1 cm-t is. Ez általában 2-3 napot is igénybe vesz.

A babesiosis a házikedvenceknél, a leggyakrabban előforduló kullancs terjesztette betegség. A betegséget a Babesia canis nevű, körte alakú, 4,5-5 m hosszú egysejtű okozza. A kórokozó a vörösvérsejteket károsítja, és azok széteséséhez vezet. A fertőzött állatban a tünetek pár nap múlva jelentkeznek. Érdekesség, hogy egyes fajták, például a dobermann vagy a yorkshire terrier érzékenyebbek a betegségre, a beagle vagy a foxterrier viszont kevésbé fogékony rá.

Tünetek

Láz (magasabb, mint 40°C), bágyadtság, étvágytalanság, vérvizelés, vérfogyottság, sárgaság, ritkábban idegrendszeri tünetek.
A betegség kimenetele igen változatos lehet. Gyógykezelés hiányában, az állat 1 hét alatt elpusztulhat. Egyes esetekben azonban, előfordulhat öngyógyulás is.

Kezelés

Imizol injekció, melyet az állatorvos a betegség diagnosztizálása után ad az állatnak.
A betegség előfordulhat egész évben, de a tavaszi (május-június) és az őszi (október-novemberi) időszakban gyakrabban találkozhatunk a betegséggel.

A kullancs eltávolítása

   Nagyon fontos, hogy ha észrevesszük a kullancsot kedvencünkben, azt azonnal távolítsuk el. Ezzel kapcsolatban érdemes egy-két tévhitet eloszlatni. Ne kenjük be olajjal, krémmel vagy fertőtlenítőszerrel, mert ilyenkor a fertőző váladékot biztosan kiüríti a szervezetbe a fuldokló kullancs. Az sem igaz, hogy a kullancs jobb vagy balmenetes, tehát valamelyik irányba kell kicsavarnunk. Sőt jobb megoldás, ha nem tekerjük, hanem függőlegesen húzzuk ki úgy, hogy a potrohát nem nyomjuk össze. Ilyenkor ugyanis kipréselhetjük belőle a fertőző nedvet.
Ajánlatos kullancseltávolító csipesszel végezni a műveletet, ami egy magyar állatorvos szabadalma. Az eszköz a patikákban beszerezhető. Az eltávolítás után a kullancs helyét fertőtlenítőszerrel kenjük be.
Minden séta után érdemes átsimogatni kedvencünk szőrét, így a kullancsokat még a vérszívás előtt eltávolíthatjuk. Ez azért is olyan fontos, mert a kullancsnak 1 napra van szüksége ahhoz, hogy megkapaszkodjon a bőrben, és a fertőző anyagokat az állatba juttassa.

Megelőzés, védekezés

A gyógyszergyártó cégek, különböző készítményeket fejlesztettek ki (nyakörv, spray, cseppek) a külső élősködők távoltartása érdekében. Praktikus megoldást jelenthet a bolhanyakörv (Kiltix, Bolfo), amely az egész kullancsszezonra (7 hónap) nyújt védelmet.
Hasonlóan jó eredmény érhető el a spot-on (Frontline, Advantage) használatával is, ami 1 hónapig tartja távol a kullancsokat és 3 hónapig a bolhákat.
Többféle kullancs és bolhaírtó spray (Biokill, Insecticid 2000, Frontline) is kapható, amikkel be kell fújni, illetve dörzsölni az állat bőrfelületét, vigyázva, hogy a szemébe ne kerüljön.
B-vitamin adásával is megpróbálhatjuk távol tartani a vérszívókat, azonban ennek hatása nem 100%-os.
A megelőzés másik lehetősége az Imizol nevű injekciós készítmény beadása, ami nem csak a betegség kezelésében, de a betegség elleni védelemben is kiválóan alkalmazható. Az Imizol injekció 1 hónapig véd a betegség ellen. Hátránya, hogy a beadás helyén gyakran duzzanat keletkezik, illetve érzékenyebb állatoknál hányás, hasmenés fordulhat elő.

Veszettség
Állatokban és emberben egyaránt előforduló, ritka kivételektől eltekintve halálos lefolyású, vírus okozta betegség. A betegség világszerte előfordul, kivéve Ausztráliát, Új-Zélandot és Japánt. Európában a brit szigetek, Skandinávia, az Ibériai-félsziget és Görögország mentes a veszettségtől. Minden melegvérű állat fogékony a vírus iránt, de a madarak jóval ellenállóbbak, mint az emlősök. A kutya és a macska közvetítette városi veszettség a kutyák rendszeres oltása, nyilvántartása, a kóbor állatok befogása következtében a világ fejlett országaiból csaknem teljesen eltűnt. Európa országaiban, így nálunk is a róka, illetve más húsevő ragadozók közvetítette erdei veszettség fordul elő. A vadon élő állatok a betegség kezdeti szakaszában elvesztik a természetes menekülési és rejtőzködési reflexüket. A barátságosan viselkedő róka biztosan veszett!

A vírus a beteg állatok nyálában különösen nagy mennyiségben van jelen, és harapás, marás útján terjed. A harapás helyétől az idegpályák mentén éri el az agyvelőt, és a tünetek csak ezután jelentkeznek. A fertőzés és a tünetek jelentkezése között eltelt lappangási idő átlagosan 2-8 hét, attól függően, hogy melyik testrészt érte a veszett állat harapása. Megfigyeltek azonban már ennél rövidebb, de jóval hosszabb lappangási időt is.

A veszettség tünetei kutyán igen jellegzetesek. A betegséget pár napig tartó kedvetlenség, bágyadtság, étvágytalanság vezeti be. Ezután következik a dühöngésig fokozódó nyugtalanság, amikor az állat támadóvá válik, a közelében található tárgyakat széttépi, ha teheti, elkóborol. Ezután jelentkeznek azok a tipikus bénulások, amelyek biztossá teszik a diagnózist: a gégeizmok bénulása következtében a kutya ugatása rekedtté válik, a szemmozgató izmok működésképtelensége miatt kialakul a kancsalság, a rágóizmok és a torok izmainak bénulása miatt lóg az állkapocs és az állat nem tud nyelni, emiatt folyik a nyála. A beteg állat nem eszik és nem iszik, majd néhány nap múlva elfekszik és a légzőizmok bénulása miatt rövidesen elpusztul. Főleg a lakásban tartott és idomított kutyák között fordul elő a csendes veszettség, melynek során kimarad a dühöngési szakasz, és a határozatlan bevezető tünetek közvetlenül bénulásba mennek át. A veszett macskák nagyon veszélyesek lehetnek, mert a fokozott támadó magatartás miatt ráugranak az emberre, súlyos fejközeli sebeket ejtve rajta. Mind az emlősállatokon, mind az emberen a tünetekben megnyilvánuló veszettség következetesen halálos kimenetelű, a betegségből való felgyógyulás a kivételes ritkaságok közé tartozik.

A veszettség gyógyíthatatlan betegség, a veszett állatokat a fertőzés terjedésének megelőzése érdekében el kell pusztítani. A veszett állat által megmart kutya leölésétől a tulajdonos kérésére el lehet tekinteni, ha a marás olyan kutyát ért, amelyik egy éven belül igazoltan be volt oltva veszettség ellen, és a kutya 90 napos megfigyelése biztonságosan megoldható. Ha a kutya ez idő alatt tünetmentes marad, célszerű veszettség ellen ismételten beoltani.

A betegség megelőzése érdekében a kutyák oltása kötelező, a macskák oltása ajánlott. Minden 3 hónapos kort elért kutyát a tulajdonos köteles 30 napon belül beoltatni veszettség ellen. Az első oltást követően 6 hónapon belül, majd évente egyszer a vakcinázást meg kell ismételni.

Ha egy kutya embert mart, az esetet be kell jelenteni a hatósági állatorvosnak, aki a kutyát 14 napos megfigyelés alá vonja a sérült ember védőoltása szükségességének megítélése céljából.


Égési sérülések

Az égési sérülések rendszerint hő, vegyi anyag vagy elektromos áram következtében keletkeznek. Kutyán a leforrázásból eredő sebek megjelenése eltér az embernél tapasztalt hólyagos elváltozástól. Általában a szőr az égés helyén ott marad, de ha meghúzzuk a szőrt, akkor súlyos esetben az könnyen kijön, esetleg ledörzsölhető. Elsősegélynyújtásként az égett területre hideg vizes borogatást vagy jégpakolást kell helyezni, miközben a test többi részét melegen kell tartani. A mély vagy nagy felületű égési sebekkel mielőbb forduljunk állatorvoshoz, aki szakszerűen ellátja az állatot. Amennyiben kötést helyezünk az égett területre, kenjük előtte azt be megfelelő kenőccsel, hogy a kötés ne tapadjon rá. A kialakult bőrhiányok lassan gyógyulnak, de egyes helyeken van már lehetőség bőrátültetéssel gyorsítani a folyamatot.

Főleg a villanyvezetéket elrágó kölyköknél gyakran alakulnak ki elektromos égési sebek. Ez komoly sérülést okozhat a száj nyálkahártyáján, de sokkal veszélyesebb a következményesen kialakuló tüdőödéma. Erre utal a légzési nehézség és a köhögés, súlyos esetben a száj nyálkahártyájának kékes elszíneződése is megfigyelhető. Amennyiben a kutya az áramütés következtében eszméletét veszti és nem lélegzik, mesterséges lélegeztetést kell alkalmazni. Áramütés esetén minden esetben célszerű a kutyát mielőbb állatorvosnak megmutatni.

A kémiai anyagok (savak, lúgok stb.) okozta égési sebeket bő vízzel kell öblögetni, majd az állattal mielőbb állatorvoshoz kell fordulni.

Leptospirózis
A kutyák leptospirózisa főként a meleg és a mérsékelt égövön világszerte előfordul. A betegség kórokozói a leptospirák, amelyek hosszú, vékony, csavart fonal alakú mikróbák. Leginkább vadon élő rágcsálók veséjében élnek és a vizelettel kerülnek a külvilágra, ahol megfertőzik a háziállatokat és az embert is.

A fertőződés rendszerint szájon át, közvetlenül egy fertőzött állat vizeletéből történik, de létrejöhet a felázott vagy sérült bőrön keresztül is. A behatolást követően a kórokozók a véráramba törnek, és mindaddig ott maradnak (kb. 1-2 hét), amíg a szervezet által termelt ellenanyagok ki nem szorítják onnan. Ezután a vesében telepednek meg, ahol károsítják a vese állományát, és a vizelettel tartósan ürülve fertőzik a környezetet.

Sok esetben a fertőzés tünetmentes marad. Tünetekkel járó heveny forma főleg fiatal kutyákban fordul elő. 1-3 hét lappangási idő után a kutyáknál hirtelen magas láz jelentkezik, elesettség, étvágytalanság tapasztalható. Ezt követően a kötőhártya, majd a száj nyálkahártyája, később a bőr is sárgán elszíneződik. Súlyos esetben a vizelet barnás színűvé válhat, és hányás, hasmenés jelentkezhet. Ha nem kezelik időben ezt a kórformát, akkor elhulláshoz vezethet. Idős kutyákon főleg az elhúzódó forma figyelhető meg, ahol az idült veseelégtelenség tünetei mutatkoznak. Az állatok étvágytalanok, kedvetlenek, sokat vizelnek, ismételten hánynak, esetleg hasmenésük van. A száj nyálkahártyáján fekélyek képződnek, és ennek következtében az állat lehelete bűzössé válik. Sok esetben az elváltozások az állat elhullásához vezetnek.

A betegség heveny formája több napig tartó antibiotikumos kezeléssel legtöbbször gyógyítható. Az idült formát mutató kutyák a kezelés ellenére legtöbbször néhány hét alatt elpusztulnak.

A betegség megelőzésére széles körben alkalmaznak olyan kombinált vakcinákat, amelyek a legfontosabb vírusos betegségek mellet a leptospirózis ellen is védelmet nyújt.

Az emberek legtöbbször fertőzött állat vizeletétől betegszenek meg. A betegség enyhe esetekben influenzaszerűen zajlik le, súlyos esetben azonban májkárosodás, vesekárosodás, sárgaság alakulhat ki. Megelőzésképpen többek között fontos az állatokkal való higiénikus bánásmód, valamint a rágcsálók irtása. Vizsgálatok arra utalnak, hogy a kutyákban megtelepedő leptospira típusok csak ritkán betegítik meg az embert.

Tacskóbénulás

A köznyelvben tacskóbénulásnak nevezett betegség tulajdonképpen porckorongsérvet jelent.

 A nevével ellentétben nem csak tacskóknál fordul elő, hanem gyakori más hosszú gerincoszlopú, rövid lábú fajtáknál is. Ilyen a francia bulldog, a törpe uszkár, a pekingi palotakutya, vagy a cocker spániel. Ezeknél a fajtáknál a gerinccsigolyák közötti porckorong hamar kezd öregedni és a nagy igénybevétel miatt a porc egy része becsúszik a gerinccsatornába és a gerincvelőt összenyomja.
A leggyakrabban valóban tacskóknál fordul elő, szinte minden tacskónál enyhébb vagy súlyosabb fokban jelentkezik ez a probléma.

A csigolyák közti porckorong a gerincoszlop rugalmasságáért felelős, de fontos szerepe van a csont nedv-és tápanyagkeringésének fenntartásában is.
A kutyák korának előrehaladtával a gerincoszlop haránt irányú mozgatása (farokcsóválás) illetve hajlítása (lépcsőzés, ugrálás) miatt károsodik a porc. Ezeknél a mozdulatoknál a csigolyákra nagy nyomás hárul, ez okozza a porc sérülését.
A porc veszít nedvességtartalmából, ezért tömörré válik és később apró darabokra mállik szét.
A sérv leggyakrabban az utolsó mellkasi és az első ágyéki csigolya között alakul ki. Ritkábban a nyaki csigolyáknál is előfordul.
A betegség jelentkezhet hirtelen, de lassan, fokozatosan is kialakulhat. A hideg idő, a sok lépcsőzés, az ágyra való felugrálás, megnöveli a betegség kialakulásának valószínűségét.

Tünetek

A betegség első fázisában a kutya kerüli az ugrálást, a hátsó lábakra való támaszkodást, a lépcsőzést. Később, nagyfokú fájdalom, a végtagok merevsége, részleges illetve teljes bénulás léphet fel. Ha a hátulsó gerincszakaszon alakul ki a sérv, vizelet és bélsárürítési nehézségek jelentkezhetnek. Súlyos esetben az állat a hátulsó lábait bénultan, fókaszerűen húzza maga után. A nyaki sérvnél az állat nyaka és feje válik merevvé, fejét a földhöz közelíti, és úgy tartja. Az elülső lábak elgyengülnek, majd lebénulnak. A bénult végtagok teljesen érzéketlenné válhatnak. A fájdalom miatt a kutyák általában étvágytalanok, bágyadtak lesznek.

Teendők

Amint a tacskóbénulás tüneteit észleljük, helyezzük az állatot meleg, nyugodt helyre. A kutya hasa köré tekert törölköző csökkenti a gerincoszlop terhelését, így csökkentjük az állat fájdalmát és elősegítjük a mozgást. Nyugtató tabletta adása is szükségessé válhat.
A bénulás időtartama alatt gondoskodni kell a húgyhólyag rendszeres kiürítéséről és a bélsár eltávolításáról.

Gyógykezelés

Az állat pihentetése, a bénult testrészek masszírozása sokat javíthatnak a kutya állapotán, de végleges megoldást csak a műtét jelenthet.
Műtétet csak friss elváltozás esetén ajánlanak az állatorvosok, mert csak ekkor számíthatunk lényeges javulásra.
A beteg állatok fájdalomcsillapítót, gyulladáscsökkentőt és vitamininjekciót kapnak. A gyógyszeres kezelés kiegészíthető fizikoterápiával (meleg vizes fürdetés, ultrahangkezelés) is.
A beteg kutya állapota, a sérv súlyosságától függően, a gyógykezelés hatására pár héten belül javulni kezd. Amennyiben a kezelésekre az állat nem reagál, úgy egyedüli humánus megoldás a beteg kutya elaltatása.

Megelőzés

A betegségre hajlamos fajták egyedeit óvni kell az erőltetett mozgásoktól, a hirtelen helyzetváltoztatásoktól.
Lépcsőn mindig kézben vigyük az állatot, ne hagyjuk föl-le szaladgálni, főleg ha rendszeresen járunk emeletre. Ha kutyánkon az elváltozás kezdeti tüneteit észleljük, feltétlen mutassuk meg állatorvosnak, aki a megfelelő kezelést elő fogja írni.

A Bélférgességről általában
A bélparaziták okozta fertőzéssel vagy hétköznapi nyelven a férgességgel, annak tüneteivel és kezelésével minden állattulajdonosnak hasznos tisztában lennie. Ez azért is fontos, mert a paraziták egy része, az emberekben is megtelepedhet és kellemetlen, veszélyes tüneteket okozhat. Más felöl, a fertőződött állat szervezetét gyengítik, az ellenállóképességüket csökkentik és számos szövődményes betegség forrásai is lehetnek.

Egészséges felnőtt kutyáknál a bélférgesség rövidtávon nem okoz kóros elváltozást, azonban hosszú távon az állat lesoványodik, szőre fénytelenné válik, súlyos esetekben hányás és hasmenés is jelentkezhet.
Kölyökkutyáknál bélelzáródás miatt el is pusztulhat az állat, így náluk fokozottan oda kell figyelni a féregtelenítésre.

Egyes férgek jelenlétét a bélsárban a gazda szabad szemmel is láthatja, ilyen például a galandférgesség. Ilyenkor levált, uborkamaghoz hasonló féregízeket láthatunk a bélsárban, de vannak bélférgek, amelyek jelenlétét csak mikroszkopikus bélsárvizsgálattal lehet megállapítani. Ilyen esetekben az állatorvos feladata a férgesség diagnosztizálása és a megfelelő kezelés előírása.

Milyen tünetek utalhatnak a kutyák féregfertőzöttségére?

A legjellemzőbb tünet a kutyák végbéltájékának viszketése, amit az állat harapdálással és fenekének földön húzásával, úgynevezett "szánkázással" próbál enyhíteni.

A kutyák leggyakoribb belső élősködői a következők:


  • Orsóférgek
  • Galandférgek
  • Kampósférgek
  • Ostorférgek
  • Coccidiumok

A kutyák féreggel való fertőződése bizonyos esetekben (pl. galandférgesség) csak köztigazda jelenlétével alakulhat ki. Ilyenkor a férgek a petékből kikelve egy másik állatban veszik fel a lárvaalakot, és ezzel a lárvaalakkal fertőzik meg a végleges gazdát, pl. a kutyát. A kutya a köztigazdát fertőzi meg, így kutya a kutyát nem veszélyezteti.

A megelőzés kétféle lehet. Egyrészt a kutyákat rendszeresen (negyedévente) megfelelő gyógyszerekkel kell féregteleníteni, másrészt pedig a köztigazdáktól kell megóvnunk kedvenceinket. Ezek leggyakrabban a bolhák, mezei rágcsálók de sok állatfaj nyers húsa és zsigerei is komoly veszélyforrást jelenthetnek.

Manapság az állatorvosi vényre kapható féregtelenítő készítmények kombinált hatóanyag-tartalmúak, így a legtöbb féregtípusra kiválóan alkalmazhatók.
Ezek a szerek lehetnek tabletták, amikből általában 10 testtömegkg-onként 1 tablettát kell az állatnak beadni. A féreghajtók másik formája a paszta, amit általában kölyköknek javasolnak az állatorvosok. Hatóanyag-tartalomban nincs lényeges különbség az egyes készítmények között, azonban a paszta beadása fiatal állatoknál könnyebben megoldható.

A féreghajtás után feltétlen ellenőrizzük kutyánk székletét, és ha találunk benne élősködőt, mindenképpen ismételjük meg a kezelést az állatorvos utasítása szerint. Ez azért nagyon fontos, mert az ismétléssel, már az első féregtelenítés óta a petékből újból kikelt férgeket is elpusztíthatjuk, még mielőtt azok is petét raknának. A fertőzött széklet eltávolítása után minden esetben fertőtlenítsük annak környezetét!

A rendszeres féregtelenítésről sajnos a gazdik hajlamosak megfeledkezni, ezért mindenképpen javasoljuk, hogy a kutya oltási könyvébe kerüljön be a féreghajtás dátuma, és ha máskor nem, legalább az évenkénti kötelező oltás alkalmával kérjünk az állatorvostól féreghajtó gyógyszert.te

2013. június 25., kedd

Melege van a Retrieveremnek

A nyári hőségben érdemes elvinni hűséges tásunkat, hagy csobbanjon egyet. A golden retrieverek imádják a vizet, valamit a vízi sportokat. Azonban Magyarországon nagyon sok helyen illegális a kutyával fürdeni. Vannak kifejezetten kutyastrandok, ahova elvihetjük úszni kedvencünket, és mi is vele tarthatunk! (LEGÁLISSAN!) Ajánlanám a : tavirózsa kemping-et, valamint a Drótszamár kempinget. inkább az utóbbit ajánlanám, mivel a tavirózsa bányató. A bányató sok veszélyt rejt ránk és a kutyánkra!!!

 Linkekek:

kemphttp://www.tavirozsakemping.hu
http://www.drotszamarpark.hu

Hasznos tanácsok kezdő retrievereseknek


Egészség:

Kutyusuk egészsége egyaránt fontos mindkettőjüknek, hiszen egy kutya csak betegségektől mentesen tud boldog életet élni, ráadásul bizonyos betegségek Önre is veszélyesek lehetnek. Mielött hazavinné kiskutyáját, javasoljuk, érdeklődjön körbe környezetében, hol található megfelelő állatorvos,akihez szükség esetén (betegség, baleset, oltások, féreghajtás) fordulni lehet. Jó, ha az állatorvos az első oltásokat otthon tudja beadni és nem kell a kiskutyát a rendelőbe elvinni. Ezenkívül nem árt, ha hétvégeken is elérhető.

Non-stop állatorvosok elérhetőségei:

Szent István egyetem: 478-4200 (1078 Bp. István u 2.)
Állatkórház: 350-1166, 350-0361 (1135. Bp. Lehel u 43.)
Non stop klinika: 290-8970 (Bp. Rádai u 67.)
Budai Non- stop:310-1106 (1112. Péterhegyi u 46.)
Állatmentő: 06-30-942-0987

Oltások:

Kölyökkutyák esetén a megfelelő immunizálás érdekben oltássorozatot szoktak alkalmazni, melynek rendjét inden állatorvos maga határozza meg. Ameddig az első 4 oltást meg nem kapta nem szabad utcára vinni a kiskutyát. Ahogy megkapta ezeket a kölyök,minél többször vigyük sétálni, kutyák közé játszani, tavasztól úszni, kutyasuliba, stb. a megfelelő szocializáció érdekében.
Paraziták:
Külső élősködők:
Ide sorolhatók a bolhák és kullancsok (stb.) Ezek azok, melyek ellen elsősorban védekezni kell, az év minden szakában. Jelenleg már több, megbízható készítmény van forgalomban, melyekkel adott (havi, háromhavi) időközönként kell kezelni az állatot (Adventix, Ex-spot, stb.) Ezekről állatorvosánál érdeklődhet. A bolhák allergiát, a kullancsok halálos betegségeket okozhatnak, ezért különösen fontos, hogy ügyeljünk erre. Amennyiben egy kutya csak kertben él, akkor is fontos a védekezés!
Belső élősködők:
Ide a különböző férgek sorolandók. Ma már kaphatók (állatorvosnál, állatpatikában) olyan féreghajtók, melyek hatása széles spektrumú, így a Magyarországon előforduló fajok legtöbbjére megfelelő. Féreghajtás évi egy alkalommal (a veszettség elleni oltás időpontjában) kötelező, de javasoljuk, hogy legalább félévente tegye ezt meg! Ahol gyermek van a családban, aki a kutyával érintkezik, ott a negyedéves féreghajtás is előnyös. Amennyiben több állat (kutya, macska) van egy helyen, ott mindig egyszerre kell minden állatot kezelni, így egymást sem fertőzhetik vissza. Féreghajtást első alkalommal legalább kétszer, 2 hetes különbséggel kell végezni (amennyiben ezután még a székletben férgek láthatók, újabb 2 hét után ismételni kell), utána elegendő a fél/negyedévi ismétlésnél egyszer is elvégezni.

Egyéb tudnivalók:

A kutyák átlagos testhőmérséklete 38.5 C fok körül van. Ha kutyája bágyadt, rosszkedvű, javasolt megmérni végbélben, és probléma esetén azonnal állatorvoshoz fordulni. Ha kutyája szánkázik, azaz a fenekén ülve csúszkál, húzza magát a földön, forduljon állatorvoshoz! Ilyenkor legtöbbször a bűzmirigye telt meg, de akár féregfertőzésre is utalhat. A fénytelen, rossz minőségű szőrzet, a lesoványodás, kedvetlenség egyaránt betegségre utaló jel. Evés, nagy mennyiségű víz ivása után a kutya mindenképp pihenjen 1-2 órát, ugyanis a megtelt gyomor saját tengelye körül megfordulva annak csavarodását okozhatja, mely azonnali állatorvosi beavatkozás nélkül halálos kimenetelű. Ha kutyája nem mozog eleget, vagy nem kellően kemény talajon, akkor körme megnőhet! Ügyeljen rá, hogy ne nőjenek túl, ha ez előfordulna állatorvosnál, vagy kutyakozmetikusnál vágassa le!

Tartás:

Előkészületek: A kertből, lakásból minden veszélyes anyagot (méreg, drót, szög, mérgező szobanövény, földön lévő vezetékek, stb.) el kell pakolni!!!! Ha a kutyus lakásban tartjuk, az ő esetükben fokozottan kell ügyelni arra, hogy naponta rendszeresen meg legyenek mozgatva, kellően kiélhessék fokozott mozgásigényüket. Ezt mindenképp figyelembe kell venni, ha ilyen kutyát vállaltunk. A lakáson/házon belül ki kell alakítanunk egy nyugodt vackot kosárral, vagy matraccal a kutyának, mely az ő helye . Lakásban/házban tartott kutyák esetén az új kedvencnek általában több szabályt be kell tartania, de ezeket a legtöbbször örömmel fogja teljesíteni azért cserébe, hogy egész nap gazdája mellett lehet. Egy lakásban élő kutyát naponta legalább háromszor, de inkább négyszer sétáltatni kell annak érdekében, hogy dolgát elvégezhesse. Ezen séták közül legalább egynek hosszabbnak (a kutya aktivitásától függően), akár fél- két órásnak kell lennie. Kertben tartott kutya esetén fontos, hogy számára egy meleg, biztonságos helyet biztosítsunk a hidegebb időkre. Ez lehet egy jól bélelt kutyaól .A kutyák általában szeretik, ha a házuk a gazdihoz minél közelebb van, onnan rálátásuk van vagy az ajtóra, ahonnan a gazda jön ki, vagy az utcafrontra, ahol a mozgásokat kell nyomon követni. Ez minden kutya esetében más, sokszor több próbálkozás után sem hajlandó használni az ólat, inkább vacog a küszöbön. A kutyát nemcsak télen a hidegtől, hanem nyáron a melegtől is védeni kell. Ügyeljünk rá, hogy ilyenkor mindig legyen olyan árnyékos terület, ahova a napsugarak elől behúzódhat (és mindig legyen előtte friss ivóvíz). A sétáltatásról egy kerti kutya sem szívesen mond le. Általában egy kert nem elegendő a kutya mozgásigényének kielégítésére. Természetesen őket nem kell naponta többször kivinni, de ők is nagyon örülnek neki, ha hetente pár alkalommal elmehetnek szeretett gazdájukkal egy körre. Semmiképp ne válassza a kutyafuttatásnak azt a módját, hogy egyszerűen csak kinyitja a kertkaput, hadd menjen egyedül futni egy kört! Ez a kutyára nézve is nagyon veszélyes és másoknak is sok kellemetlenséget okozhat ezzel!

Eszközök, felszerelés:

A kutya elhelyezéséhez szükség van egy kutyaólra a kertben, vagy egy kosárra, matracra a házban, mely az ő helyéül szolgál majd. Legyen a kutyának saját etető- és itatótálja. Szerezzünk be megfelelő fésűket, keféket szőre ápolásához. Sétáltatáshoz szükség lesz megfelelő pórázra (bőr- vagy textilanyagú legyen, kellően erős és vastag). Szaküzletekben kapható speciális retrieverpóráz is. Nyakörv mindig legyen a kutyán! A legjobb ezt egy külön kis tokkal is ellátni, melyen egy apró papíron feltüntethetjük a nevünket, címünket, telefonszámot, hogy a kutya elvesztése után megtalálója segíthessen hazajuttatni. A nyakörv legyen erős bőr- vagy textilnyakörv. Szerezzen be kedvencének néhány játékot is! A kölyökkutyák és a felnőttek is szeretnek játszani. Játéknak megfelelő a sima teniszlabda, a focilabda, a madzagos labda, valamilyen sípolós gumijáték, rongy, kötél, vagy bármi, amivel a kutya szívesen szórakozik. Retrieverünk számára a legnagyobb öröm, ha a fajta adottságainak megfelelő játékos feladatokat végeztetünk vele, ez pedig az apportírozás. Nem igényel túl sok felszerelést, mindössze néhány dummyra (eldobható apportzsák) és egy retrieversípra van szükség a munka megkezdéséhez.

Etetés:

A fiatal kutya megfelelő etetése rendkivül fontos, kihat a fejlődésére, egészségére, szokásaira. A kölyökkutyát korától függően napi 3-4-szer (4 hónapos korig napi 4-szer, 6 hónapos korig napi 3-szor) 6 hónapostól 12 hónapos korig napi 2-szer, utána a felnőtt állatot naponta 1 alkalommal kell etetni. Ezt célszerű napi fix időpont(ok)ban végezni. A kutya előtt csak ilyenkor legyen táplálék, más esetekben ne! Friss, tiszta vizet mindig biztosítsunk neki! A kutya alapvetően húsevő állat, de emellett másfajta tápanyagokra is szüksége van. A legpraktikusabb előre gyártott kutyatáppal etetni, melyben minden szükséges tápanyag benne van. Ajánlott PROFESSZIONÁLIS MINŐSÉGŰ táppal etetni! Ezeket a tápokat csak szakboltokban, vagy állatorvosoknál lehet kapni. Az áruk tény, hogy magasabb, mint a bevásárlóközpontokban kapható tápoké, de ezek tartalmaznak plusz anyagokat, egészségvédők, kitűnő minőségű alapanyagok felhasználásával készülnek. Ráadásul ezen tápoknak a kezelése is könnyű. Minden táp zacskó/zsák oldalán található egy táblázat, mely azt mutatja meg, kb. mennyi szükséges abból kedvencének. Ez természetesen csak iránymutató, hiszen egy kutya tápanyagigénye aktivitástól, tartási körülményektől, a kortól egyaránt függ. Egy kutya kondíciója akkor tekinthető megfelelőnek, ha bordái nem látszanak ki, de a bőrön finoman végighúzva a kezünket, érezzük azokat. Fiatal korban a hirtelen növekedésnek induló csontozat és ízületek aktivitástól függően megnövekedett terhelésnek vannak kitéve. Az ebből adódó kopások, deformációk elkerülésére ízületvédő táplálékkiegészítők adása javasolt (pl. Korvimin Arthro, Kynosil, Luposan Gelenkraft, stb.).

Nevelés:

Egy kutyát mindenképp nevelni kell, méghozzá attól a perctől kezdve, hogy hozzánk kerül.
Alapelvek: A kutyával szemben legyünk mindig következetesek, és türelmesek. A kettőnek ötvöznie kell egymást ahhoz, hogy minél gyorsabban, eredményt érhessünk el. Két dolog amit mindenképpen meg kell tanítani kutyánknak: a behívás és az úttestnél megállás!!! A kutya nevelését praktikus pozitív módszerekkel végezni, így mindig örömmel fog szót fogadni nekünk. Jutalmazhatunk egy kutyát játékkal (labdával, vagy bármilyen más, neki kedves játékszerrel), jutalomfalattal (kutyáknak kialakított, speciális falatkákkal, sajt-, párizsi- , virslidarabkákkal, illetve száraztáppal), vagy pedig egyszerűen dícsérettel, szép szóval, simogatással. Kutyája válogatja, melyiknek mi tetszik a legjobban. Amennyiben az előbbi kettő közül (játék, jutalomfalat) választunk, abban az esetben viszont sose feledkezzünk el mégis újból és újból megdicsérni a kutyát, hiszen így tanulja meg értékelni az ember gesztusait, ami nagyon fontos. Legtöbbször csak pozitív módszerekkel nem lehet egy kutyának mindent megtanítani, néha megesik, hogy meg kell büntetni. Sokszor elég a hangosabb, mély hanghordozású "FÚJ! NEM SZABAD!" vagy "MIT CSINÁLSZ?". Amennyiben ez nem elegendő, akkor javasolt a kutya felemelése a nyakánál fogva és attól függően, hogy ez önmagában hatásos-e vagy sem, kissé meg is rázható a grabanca. A kutyát csak akkor büntesse meg, ha szemtanúja volt a helytelen cselekvésnek és csak közvetlen azután, azonnal tegye meg ezt, különben a kutyája nem fogja érteni, miért kapott ki - ezzel pedig csak árt neki! A kutyát minél hamarabb szoktassuk tömegközlekedéshez, vagy ha autónk van akkor ahhoz!!!

Szobatisztaság:

Szobatisztaságra minden kutya megtanítható, függetlenül a korától, vagy ivarától. Ahogy az embergyerek sem szobatisztán születik, hanem annak kialakulása egy bizonyos korhoz kötötten alakul ki, ugyanígy van ez a kutyakölyökkel is. Általában egy kiskutya minden egyéb ráhatás nélkül is előbb utóbb szobatisztává válik, de van pár módszer, amellyel gyorsíthatjuk ezt a folyamatot. A kölyök legtöbbször evés, alvás, ivás, játék után akarja elvégezni a dolgát, így ha e tevékenységek után időzítjük levitelét/kiengedését, nagyobb esélyünk van elkapni az eseményt. Ha kertünk van, azaz kertes házban akarjuk szobatisztaságra szoktatni, akkor is menjünk ki vele mindig. Amikor kiskutyánk kint végezte el a dolgát, mindig nagyon dicsérjük meg, és örüljünk látványosan annak, hogy nekünk milyen ügyes és okos kutyánk van. Ez jó hatással szokott lenni rájuk és könnyen megértik, minek is örülünk ennyire. A szobatisztaságra nevelést nagymértékben elősegíti az, ha gyakran visszük le/engedjük ki a kölyköt. Így többször kap lehetőséget dolga elvégzésére.Az orrát NEM SZABAD belenyomni a pisi-kakijába! EZ TÉVHIT, hogy ettől ő szobatiszta lesz!!!

A legfontosabb feladatok:

Sétálás:
Gyakrabban vagy ritkábban, de szinte minden kutyának ki kell mennie az utcára pórázon. Ilyekor nem hátrány, ha a kutya ahelyett, hogy ész nélkül rángat, és cikkcakkban akarja lepisilni az összes fát, jól nevelten jön mellettünk laza póron. Erre legegyszerűbben úgy taníthatjuk meg, hogyha a kutya pórázra vétele után bal oldalunkra igazítjuk (a kutya midig a gazdája bal oldalán közlekedik), kiadjuk neki a LÁBHOZ parancsot, és lassan elindulunk vele. Hogyha húz, kitér, akkor határozott mozdulattal (erősebben vagy gyengébben) megrántjuk a pórázt. A póráz lehetőleg legyen mindig laza, de ne lógjon le túl hosszan. Hogyha a kutyánk épp a kívánt módon megy, akkor dicsérjük meg (a már fent leírtak alapján), dobjuk el neki a labdáját vagy adjunk egy jutalomfalatot a zsebünkből, közben mondjuk neki: OKOS KUTYA!, JÓ KUTYA!, ÜGYES VAGY! és simítsuk végig a bal oldalát! Először praktikus minden feladatot saját környezetben (kertben), vagy kevésbé forgalmas helyen gyakorolni, és csak akkor, ha itt már megy, máshol is kipróbálni. Így a kutyát kevesebb elterelő inger zavarhatja meg. Fontos, hogy a kutya akkor is kövesse mozgásunkat, ha mi jobbra vagy balra fordulunk, illetve sebességünk ütemét megváltoztatjuk. Ezeket is érdemes vele külön gyakorolni.
Behívás:
Ez a legeslegfontosabb feladat, melyet egy kutyának mindig végre kell hajtania. Bármikor, bárhol, azonnal rohannia kell a gazdájához, annak hívó szavára. Első sétáink alkalmával frissen szerzett kutyánkat semmiképp se engedjük el! Az első pár nap, hét a szoktatás időszaka. Ilyenkor kell megértenie, hogy mi vagyunk az új gazdái, akikhez ragaszkodnia kell. Ezután (illetve a kertben vagy lakásban picit hamarabb is) kezdhetjük el tanítani neki, hogy a HOZZÁM!, vagy GYERE! elhangzása után azonnal jöjjön. A tanítás során először legyen pórázon, melyet teljes hosszában kiengedünk, kezünkbe valami csábító dolgot (jutalomfalatot, játékot) veszünk és kiadjuk a választott parancsot, közben megmutatjuk neki, mi van nálunk. Ha nem indulna el azonnal, a póráz enyhe rántásával érzékeltethetjük vele, mire is gondoltunk. Hogyha bizonytalan, fél, semmiképp se erőltessük, semmilyen módon, inkább csalogassuk. Amennyiben odajött hozzánk, azonnal részesítsük hatalmas dicséretben, dobjuk el neki a játékát vagy adjuk oda neki a jutalomfalatot. Az utcán lehetőleg ne engedjük el a kutyát! A városi forgalom hatalmas veszélyt jelenthet rá, ezen kívül illik megtisztelni annyira embertársainkat, hogy nem az utcát választjuk kutyafuttatónak. Kutyánkat lehetőség szerint forgalomtól mentes helyen, földúton, mezőn, stb. engedjük el, ahol ő is biztonságban van és másokat sem zavar. minél fiatalabb korban kezdjük el a sétákat annál könyebben fogja megszokni hogy ha el van engedve és mi hívjuk rögtön a gazdihoz kell menni-ebben a korban még jobban ragaszkodók. Ehhez viszont mindenképp szükség van arra, hogy biztonságosan behívható legyen. Szabadban - az ingerszegény környezetben már begyakorolt feladatot - először hosszú póráz segítségével gyakoroljuk. Ezzel akár 10-15 méterre is elengedhetjük magunktól úgy a kutyát, hogy közben bármikor megállíthatjuk. Gyakoroljuk ugyanúgy a feladatot, mint azt elsőnek leírtam: Nálunk van valami jutalom, a kutyát elengedjük, hadd fusson, de amikor a póráz már majdnem véget ért, szóljunk neki, hívjuk kedvesen magunkhoz, közben mutassuk, mi van nálunk. Ha nem fordul vissza azonnal, a pórázzal enyhén hassunk rá, és amint hozzánk ért (akármilyen módon) jutalmazzuk meg és azonnal engedjük újra útjára. Egy-egy alkalommal ezt ne végezzük el 3-4-nél többször. Ily módon szép lassan megtanulja kutyánk, hogy hozzánk visszajönni öröm, és nem azonnali megkötést von maga után. Egy idő után a jutalom mértékét csökkentsük le, ne mutassuk neki feltűnően, hogy van-e nálunk valami, vagy sem és ne adjunk neki miden alkalommal jutalmat. Legyenek olyan visszahívások is, amikor csak és kizárólag szóbeli dicséretet és simogatást kap. Így nem fordulhat elő, hogy megtanulja, mikor érdemes odajönni és mikor nem.
Ültetés: Két módon lehet tanítani. Az egyik, amikor egy jutalomfalatot, vagy játékot magasan a kutya feje fölé emelünk, és türelmesen megvárjuk, míg beleun az ugrálásba és leül, ugyanis így könnyebben tudja figyelni, mi van közvetlen a feje felett (ha áll, a nyakát hátra kell hajlítania és ez a testhelyzet kényelmetlen neki). Pontosan akkor, amikor leült, kiadjuk az ÜL parancsot, majd azonnal odaadjuk neki a jutalmát és megdicsérjük. Ez a legtöbbször kölyökkutyáknál kedvező módszer. Nagyobb kutyáknál legtöbbször jobb módszernek bizonyul, ha bal oldalunkon álló kutyánk nyakörvét vagy pórázát jobb kezünkkel megfogjuk, és azt finoman felfelé húzzuk, miközben bal kezünkkel végigsimítjuk a hátát, miközben enyhe nyomást gyakorlunk a farára. Ha elkezdi lefelé vinni, adjuk ki a parancsot, és ha letette, félpillanatnyi kivárás után megjutalmazzuk és megdicsérjük. A jobb kézzel való felfelé húzás helyett itt is használhatunk jutalomfalatot/játékot, mellyel valójában a kutya orrát húzzuk felfelé. Mivel célunk nem csupán az, hogy egy fél pillanatra tegye a kutya a fenekét, hanem az is, hogy adott ideig úgy is maradjon, ezért ha már pontosan tudja a feladatot, akkor lassan húzhatjuk kicsit az időt. Először csak pár másodpercig, de utána akár hosszabb ideig is. Ilyenkor is leültetjük a kutyát (remélhetőleg már tisztában van a parancs jelentésével, így azt csak kiadni kell, segíteni neki benne nem), de csak akkor jutalmazzuk, dicsérjük meg, ha ez a bizonyos idő már eltelt.
Fektetés:
E feladat előtt a kutyát mindenképp meg kell tanítani bal oldalunkon ülni, ez lesz az alapállás. Itt is több lehetőség van: Az egyik, hogy egy jutalommal a kutya orrát a föld felé húzva megvezetjük azt, miközben marjára enyhe nyomást gyakorlunk, hogy ne felállva ellépkedjen, hanem le kelljen feküdnie. Ha elindul a talaj felé, kiadjuk a FEKSZIK parancsot, és amint földet ért megjutalmazzuk, megdicsérjük. A másik módszer, hogy jutalom helyett egyszerűen kihúzzuk az ülő kutya mellső lábait és finoman lehasaltatjuk, kiadjuk a parancsot majd jutalom, dicséret. E kettőnél praktikus a kutya mellett guggolni vagy még inkább térdelni. Míg a harmadik az, hogy a kutya mellett állva, annak pórázát fogva azzal egyszerűen, határozott mozdulattal lerántjuk a földre, miközben ugyanúgy nyomást gyakorlunk a marjára. Közben kiadjuk a parancsot, majd a megfelelő testhelyzetbe kerülve jutalom, dicséret. Ugyanúgy meg kell tanítanunk nyugton maradni adott ideig, mint ahogy azt már az ültetésnél is leírtuk. Ilyenkor lefektetjük a kutyát, a pórázára olyan közel rálépünk a földön, hogy ne tudjon felállni, majd mi magunk felegyenesedünk. Pár pillanatot kivárunk, és utána dicsérjük meg. Ha megértette, hogy tőlünk függetlenül neki nyugton kell maradnia, akkor már a pórázra sem kell majd rátaposni.
Helyben maradás: Sokszor praktikus lehet, ha kutyánkat ott tudjuk hagyni valahol egy rövidebb időre anélkül, hogy meg kéne kötni őt. Helyben maradást fekvésben gyakoroljunk. Lefektetjük, felegyenesedünk, és óvatosan egyetlen egy lépést ellépünk a kutyától. Valószínűleg, ekkor azonnal fel akar majd állni és utánunk jönni. Ekkor mi rögtön lépjünk közbe és ugyanoda, ahol volt óvatos határozottsággal fektessük vissza és mondjuk neki újra a FELSZIK parancsot és tegyük hozzá, hogy MARAD. Próbáljuk meg újra ellépni. Egész addig tegyük mindezt, amíg ott nem marad annak ellenére, hogy mi elléptünk tőle. Csak pár pillanatot várunk tőle távol, azonnal lépjünk vissza hozzá, és leguggolva jutalmazzuk, dicsérjük meg. Ezt sem szabad (ahogy semmit sem) alkalmanként 3-4-nél többször gyakorolni. Ahogy kutyánk megértette a MARAD parancs jelentését, léphetünk tőle távolabb, illetve végezhetünk mozgást körülötte. Fontos azonban, hogy amint elmozdult parancsunk ellenére, azonnal lépjünk közbe és ugyanabba a testhelyzetbe, ugyanoda tegyük vissza, ahonnan elmozdult.
Kutyaiskola:
A legpraktikusabb felkeresni egy megfelelő kutyaiskolát a környékünkön. De vannak SPECIÁLIS RETRIEVER ISKOLÁK Gödöllőn és Budapesten is. Általában nyaranta többen is rendeznek retrieveres táborokat!

A kutyatartás írott és íratlan szabályai:

Van néhány olyan dolog, melyeket egy kutyatartónak figyelembe kell vennie vagy azért, mert a törvény, vagy valamely rendelet előírja, vagy azért, mert azt követeli az erkölcs és az etika.
Törvények, rendeletek:
Szinte minden város rendelkezik ebtartási rendelettel, melyet be kell tartani. Ez magába foglalja a maximálisan tartható kutyák számát, a szájkosárra kötelezett fajták listáját és még jó pár dolgot. Ezt mindenképp fontos megszerezni és áttanulmányozni, hogy elkerüljük az ezzel kapcsolatban esetlegesen felmerülő problémákat. A kutyák kötelező évi veszettség elleni oltásáról és féregtelenítéséről már írtam. A kutyákat városon kívül (erdőn, mezőn) futtatni csak felügyelettel lehet, biztonságosan visszahívhatónak kell lennie, nem szabad zavarnia a vadon élő állatok nyugalmát. Amennyiben a vadakra közvetlen veszélyt jelent, bizonyos körülmények közt hivatásos vadász akár ki is lőheti. Ezért fokozottan ügyeljen rá, hogy kutyája ne járjon ki csavarogni, és ne károsíthassa a vadállományt!
Íratlan szabályok: 
Bár ezek közül néhány néhol már helyi rendeletben szabályozva van, a legtöbb városban ez még nem történt meg. Mindezek ellenére úgy gondolom, fontos, hogy ügyeljünk erre a magunk, kutyánk és más emberek biztonsága, egészsége és nyugalma érdekében. Ne futtassa szabadon a városban kutyáját, ahol másokat zavarhat, esetleg autó alá futhat. Nem mindenki tolerálja jól a kutyákat, van, aki fél tőlük, amit úgy gondolom, tiszteletben kell tartani! Kutyája ürülékét szedje össze nylonzacskóba, és dobja szemetesbe, ha a városban, közterületen végezte el dolgát. Ez higiéniai és esztétikai szempontból egyaránt fontos. Lehetőség szerint ne hagyja, hogy kutyája napközben (ha pl. egyedül van otthon), vagy éjszaka megállás nélkül ugasson. Ha erre valamely szomszéd panaszkodik, próbáljon meg tenni az ügy érdekében. Mindnyájunk nyugalma múlik ezen és tapasztalatból tudom, hogy kutyatartóként nem árt jóban lenni a szomszédokkal.

Ha elveszett:

Kutyánkon mindig legyen nyakörv! Erre pedig szereljünk egy apró tokot (állatkereskedésben is kapható), melyben feltüntethetjük elérhetőségeinket.Vagy csináltassunk bilétát a nyakövére. A fülükben látható a tetoválási szám - ami a törzskönyvön is szerepel - a Magyar Ebtenyésztők Egyesületénél be kell jelenteni az eltünést/megtalálást. Ezen kívül ajánlott chippel is ellátnunk kedvencünket, melyet állatorvosnál lehet kérni, aki a kutya nyakbőre alá helyezi azt. Ára elég változó, kb. 3000-6000 Ft között van. A megelőzéshez ezeken kívül nagyon fontos a biztonságos terület, a jól körbekerített kert, ahonnan nem tud kiszökni, ösztöneit hajtani, illetve a megfelelően nevelés, hogy mindig visszahívható legyen. Amennyiben megtörtént a baj, kutyánk megszökött, elkódorgott, vagy akármilyen módon nyoma veszett, azonnal lépni kell. Első lépésben értesítse a Magyer Ebtenyésztők Egyesületét, a tenyésztőt, a helyi menhelyeket, gyepmesteri telepeket akár járja is körbe őket, hátha már ott van kedvence. Ezután kezdje körbejárni a környéket, keresni őt, esetleg azonnal plakátok ragasztását (legyen rajta leírás a kutyáról, esetleg fénykép és mindenképp elérhetőség) is elkezdheti, hogy így felhívja a több ember figyelmét is arra a kutyára. Az Internet nagyon hasznos segédeszköz lehet egy kutya megtalálásában. Sokszor sajnos nagyon sokáig kell egy kutyát keresni és az is előfordulhat, hogy ha mindent megtett, az sem eredményes! Rengeteg veszély fenyeget egy kutyát a szabadban, életveszélyes lehet számára az utcai élet. Ezért is hangsúlyozzuk, hogy a megelőzés, az eltűnés kiküszöbölése a legeslegfontosabb feladat. Nagyjából ennyit szerettünk volna megosztani Önnel, most pedig szeretnénk még egyszer sok sikert kívánni Önnek új kutyájával az oldalán! Mivel egy kutya tartásával kapcsolatos összes információt képtelenség leírni pár oldalon, ezért javasoljuk, hogy lehetőségeihez mérten nézzen utána a legfontosabb dolgoknak. Sok jó szakkönyv kapható már a kutya nevelésével, képzésével, tartásával és egészségével kapcsolatban. Ezek egy jó része könyvtárban is megtalálható. Internetes oldalak sokasága segíteti ugyanezen ismeretek megszerzését, ahogy tapasztaltabb kutyások a kutyafuttatón vagy egy kutyaiskolában is bizonyára szívesen segítenek. Ha van rá módja, használja ki ezeket a lehetőségeket! A RETRIEVEREK című könyv is sok hasznos információt tartalmaz!

Ápolás:

Érdemes minél hamarabb hozzászoktatni a kiskutyát a bunda ápolásához. Fésüléshez legjobb egy drótkefe. A kedvencként tartott kutyát fürdetni csak olyankor érdemes, amikor arra szükség van (büdös, koszos, tüzelés után, stb...)
A kutyus fülét rendszeresen ellenőrizni kell! A hallójárat és környéke mindig tiszta és szagtalan legyen! Tisztítására alkalmas készíitményeket állatpatikában lehet kapni. Ha barna, rosszszagú lerakódásokat, gyulladást fedez fel, állatorvoshoz kell fordulni!
Karomápolás: Időnként ellenőrizni kell a karmokat, hogy nem túl nagyok-e?
Sajnos hazánkban nagyon kevés kozmetikus ért a golden retriever szakszerű szőrápolásához, ezért az alábbiakban megpróbálunk némi segítséget adni a szőrzet kiállításra történő felkészítéséhez:
A Goldenünk  szőrzete a fajta leggyönyörűbb jellemzője!
A szőrzet lehet sima, egyenes, hullámos, de sohasem lehet göndörödő!  A felső szőrzet hosszabb, az aljszőr sűrű és pelyhes.  A lapos szőrtípusú kutyákat a legkönnyebb a kiállításra felkészíteni. Az ilyen kutya szinte késznek tekinthető nyírás után egy egyszerű samponos fürdetést követő laza áttörlés után is. A nehéz, tömött szőrtípusú kutyákat fürdetés után kefélés, fésülés közben ki kell szárítani (főnözni), és néhánynál még szükséges a törülközővel vagy pólóval való leszorítás is a száradás során ahhoz, hogy lelapulásra bírjuk a szőrzetet, a megfelelő eredmény érdekében.Az ilyen  nehezebb, tömörebb szőrtípusú kutyákat jobb, ha nem közvetlenül a kiállítás előtt fürdetjük. Ennek a szőrzetnek kell egypár nap, amíg újra leül, és a szőr fényének visszanyeréséhez is kell ennyi idő. A kétféle szőrtípusú goldent kölyök korában lehet a legjobban megkülönböztetni - habár ekkor nem látja a kutyakozmetikus -, mert a sima szőrtípusúnak egészen rövid, szinte "labradoros" szőre van, amikor pici, a tömöttebb szőrűnek pedig vastag vattaszerű. Akkor mondjuk egy golden retrieverre, hogy éppen "nincs szőrben", amikor az aljszőrzetet levedlette és ettől lényegesen soványabbnak tűnik az állat.
Fürdetés:
Mikor kell megfürdetni?
A kiállítási, főleg a világos árnyalatú kutyákat lehetőleg minden kiállítás előtt fürdessük meg. Mindenképpen professzionális termékeket válasszunk. Én a Zanni illetve a Héry termékeket használom, amiket akár postai szállítással is meg lehet rendelni!
Trimmelés előtt vagy után fürdessünk? Az ollónk védelme szempontjából nyírás előtt, a koszos kutya szőrén lévő homok- és földszemcsék ugyanis kikezdik a drága trimmelőollót. Kiállítási szempontból viszont előnyösebb, ha trimmelés után fürdetünk, így nem tűnik a goldink túl frissen trimmeltnek.
A fürdetés menete a szokásos. Először jól átnedvesítjük a szőrzetet, majd besamponozzuk. Az előre hígított sampont jobban eltudjuk oszlatni a vattaszerűen tömött szőrzetben, és a bőrt sem irritálja annyira. Jól dolgozzuk el, különösen tekintettel a zászlók tájékára és a mellkas, has aljára. Ezután bő vízzel jól mossuk ki a sampont, de ne veressük nagy víznyomással (ne gőzborotvást mosást végezzünk!). Ne maradjon sampon a szőrzetben, mert az amellett, hogy irritálja a bőrt, a szőr fényének és esésének is árt. Az öblítésnél is a hasi, hónalji, lágyéktáji részekre és a farokra kell a legnagyobb gondot fordítani. A fülekbe ne tusoljunk bele, fürdetés után, ami látszik, addig a mélységig töröljük tisztára. (Ne nyúljunk bele.) A tömött szőrű kutyákat egy-két nappal a kiállítás előtt fürdessük. A víz nagyját törülközővel felitatjuk, és kezdődhet a szárítás!
Szárítás:
Hozzászoktatott kutyák jól tűrik a hajszárítót. Vigyázzunk, hogy ne érje rossz élmény a kutyát, ne égessük meg meleg levegővel, hogy ez így is maradjon. Egyik kezünkben a hajszárító, a másikkal pedig szárítás közben folyamatosan simára keféljük a szőrzetet, a növés irányának megfelelően. A tömött szőrű kutyákra ezután nem árt valamilyen szőrlefeszítőt helyezni, hálót vagy szoros pólót, hogy amikor lefekszenek, ne feküdjék el, és ne göndörödjön fel a szőrzet. Vigyázzunk, hogy a kutya ne fázzon meg, mivel a bőre még száraz fedőszőrnél is nedves lehet!
Nyírás, trimmelés:
Egy kiállítási golden retrievert rendszeresen kell nyírni ahhoz, hogy kiemeljük a vonalait. Egy rossz minőségű kutyából nem tudunk jót csinálni, de a jóból sokkal jobbat igen. Jó, ha a nyírást azon az oldalon kezdjük, amelyik nem a bíró felé fog esni a kiállításon, így ha kezdetben netán hibázunk is, a másik oldalon már rutinosan, szépen csinálhatjuk. Állandóan tartsuk a szemünk előtt az örök érvényű szabályt: ha túl keveset vágtunk le, le lehet még vágni belőle, de ha túl sokat, azt már nem lehet visszatenni, és egy kiállítási szezonra derékba törhetjük a kutya karrierét! A sikeres nyírás titka: mindig icipici szőrt vágjunk le, és rögtön utána fésüljük vissza, hogy lássuk a hatását annak, amit csináltunk, és így haladjunk lassan-lassan. Az egész kutya átfésülésével, átkefélésével kezdjük, megfigyelve a hát, végtagok és a farok szőrzetét, ilyenkor kell eldöntenünk, hogy a kívánt összhatás érdekében hol, milyen korrekciót kell végeznünk.
 Minimum kétféle ollóra lesz szükségünk, egy 32 fogas ritkítóollóra (ez fontos, mert ha több fogú, akkor túl finom, ha kevesebb, akkor túl durva az olló). Jobb és hosszabb élettartamú a kék acélból készült profi olló, ebben az esetben nagyon igaz, hogy hosszú távon a drágább az olcsóbb! Másik ollónk rövid és egyenes legyen, olyan, amilyet a fodrászok használnak. Ezen kivűl érdemes trimmelőkést illetve úgynevezett coat-kinget is beszerezni. A fentieken kívül természetesen kefére és fésüre is szükségünk lesz!
Hát rajta.....
A nyakon az állkapocs alatt alulról felfelé nyírunk, a szőr növési irányával  ellentétes irányban, a ritkítóollót a szőr tövéhez közel lenyomva. Ne több, mint három vágást ejtsünk, rögtön fésüljük vissza, és figyeljük meg a hatást. Soha ne nyírjunk keresztbe a szőrnövekedésben, mert ez lépcsőzetességet eredményez, aminek eltűnéséhez hónapokig tartó szőrnövekedés kell. Ezt a ritkitást folytatjuk az egész szegyen. Az a cél, hogy előnyösen alakítsuk ki a front profilját.
A mancsok nyírásához oldalára fektetjük a goldent, és az egyenes ollóval dolgozunk. Egyrészt eltávolítjuk a talppárnán túlnőtt szőröket, másrészt körbenyírjuk a mancsokat. A lábujjak és talppárnák között esetlegesen kialakult szőrcsomókat óvatosan kivágjuk; vigyázzunk, bele ne nyírjunk a finom bőrbe, mert pont a kiállításra lesántíthatjuk az esélyest! A mancsok rendbetétele nemcsak a szép, úgynevezett macskamancs kialakításához fontos, hanem egészségi szempontból is: a szőrcsomók nyomhatják az ujjakat és a talppárnákat, fájdalmas bőrgyulladást okozhatnak. A lábközépek élén is lenyírhatjuk a szőrt a lábtőig, illetve a csánkig.
A mellkas és a has alján a szép vonal kialakításához a túlnőtt szőröket igazítjuk ki. Az alkaron úgy nyírjuk le a túl hosszú szárakat, hogy a testhez közelebb hosszú maradjon, és lefelé fokozatosan rövidebb legyen.
A farok nyírása nagyon speciális, és a szép farokzászló a goldenünk egyik jellegzetessége. Itt ismét lefelé, zászlószerűvé való kikeféléssel kezdjük. A faroktőnél hosszabb, a vége felé rövidül, és lekerekítetten végződik. Ne nagyon hajlítsuk, húzzuk a kutya farkát nyírás közben, mert automatikus reakciója, hogy behúzza, megnehezítve ezzel ténykedésünket. Amikor egyszer átnyírtuk, fésüljük át, és rázzuk meg a farkat, hogy a többi szőrszál is a helyére kerüljön, és láthatjuk, hogy rengeteg maradt ki. Ezután újra igazítjuk. Sokszor háromszor-négyszer is meg kell ismételni ezt a műveletet. Viták vannak arról a kérdésről, milyen hosszú legyen a farkán a zászló, ahol az a leghosszabb. Sokan tíz centiben jelölik ezt meg, de van, akinek ez hosszabban tetszik. A lényeg, hogy végeredményben harmonikus része legyen a goldenünk látványának. A farok csontos végét az ujjunk közé fogjuk, és a lekerekítést pontosan a végénél kezdjük. Itt lehet kicsit variálni: a standard szerint a nyírt faroknak a csánkig kell érnie, túl hosszú farkat olyan rövidre nyírunk, amilyenre csak lehet, a túl rövidet egy kicsit hosszabbra hagyjuk. A csánk szőrét, éppúgy, mint az elülső lábtövön, ritkitóollóval nyírjuk rövidre, ill rövidebre. Ez az angol szokás, és Európa nagy részén is ezt követik, kivéve a skandináv országokat. Ízlések és pofonok....
A füleken rengeteg szőr szokott nőni, és ezt mind le kell szedni, hogy szépen illeszkedjen a fejhez. Ehhez a ritkitóollót, ( vagy /ill.trimmelőkést) használjuk, felfelé haladva, ismét a két-három vágás felfelé, egy fésülés lefelé módszerével. Körülnyírjuk a széleket az egyenes ollóval. Itt is vigyázzunk, hogy ne vágjunk bele a fül vékony bőrébe! A fül mögötti részen trimmelünk.
Egész ténykedésünk alatt nyugodt, határozott mozdulatokkal dolgozzunk, legyen derűs a légkör, még akkor is, ha a kedvünk épp nem olyan. A kutyánk  lelke boldog, ha becézgetjük, duruzsolunk hozzá, így a jövőre nézve sokat nyerhetünk, mert a kutya nem fogja utálni a kozmetikázást, nem kell végig kínlódnunk vele. Ellenkezőleg, a retrieverünk minden foglalatoskodásért hálás lesz, és a kozmetikus dolga is könnyebb lesz.
A sötétebb színű goldenekkel valamivel nehezebb a dolgunk, mert minden fedőszőr-eltávolításnál előtűnik a világosabb aljszőr, ezért ezeket legalább két héttel a kiállítás előtt kell nyírni, hogy legyen idő a szőrzet visszarendeződésére.

Hasznos tanácsok kiállításra járni szándékozó gazdiknak:

Az eredményes szerepléshez nem elég a jó kutya, de elengedhetetlen, hogy azt a lehető legelőnyösebben be is tudjuk azt mutatni, ezért az igazán profik a kutyust egészen kölyök korától tanítják a kiállításon való viselkedésre. A jó eredményhez sok munka, felkészítés és türelem kell, de a gazdi és a kutya is élvezi, hiszen ez is a kutyázás egy kellemes része.
Én rendkívül fontosnak tartom a mielőbbi szocializációt, az alap engedelmességet, és a gazdival való maximális jó kontaktust!
Szóval kezdő illetve haladó kutyusoknak irány a kutyasuli ahol a RINGDRESSZÚRÁT is elsajátíthatjátok!!!
A kutyakiállításra mindig időben induljunk el otthonról! Késni nem szabad!
Ahogy megérkezünk keressük meg a saját ringünket és kérjük el a startszámunkat. Majd a kiállítási katalógust, amiben megnézhetjük kb. mikorra kerülünk sorra saját osztályunkban! Mindig figyeljünk le ne maradjunk!!!
A kiállításra vigyünk magunkal inni-enni valót, kinyitható székeket (kényelmünk érdekében), melegben napernyőt, illetve a kutyusnak vizet, tálat, kefét, jutalomfalatot, itató edényt és a felvezetőpórázát is. A kutyus oltási könyvét, a visszaigazolást, és a tagsági kártyát.
A kiállításon nagyon sok függ a kutya viselkedésétől, ami nagyban azon múlik, mit tanítottál meg neki. A kutyának a bírálat perceiben a legjobb formáját kell mutatnia. Ez sokszor bizony jó pár percig is eltarthat és addig nyugodtan kell viselkednie a kutyusnak, a gazdinak pedig figyelni mikor mit kér a bíró. A ringben beszélgeti, a kutyusnak ugrabugrálni nem illik!!!
A küllembíró a fajtastandard alapján elbírálja a kutyát, ellenőrzi a fogazatot, kanoknál a heréket. Ezt a kutyusnak tűrnie kell, ezt is gyakorolni kell vele!!!
Amikor a kutya mozgásáról formál véleményt a bíró, fontos, hogy a kutya úgy mozogjon pórázon, hogy forduláskor se törjön meg a mozgás üteme. Mindvégig szoros kontaktusban legyen a felvezetővel, már az örömmel és természetesen mozgó kutya is félsiker. A helyes beállítás szintén döntő fontosságú lehet, a végső bírálat szempontjából.
A  küllembírálat lényege, hogy a bíró megállapítja, hogy a kiállított eb külleme mennyire közelíti meg a fajtastandard-et, tehát az ideális megjelenést.
A bíró a kutyákat mozgás közben és álló helyzetben is szemügyre veszi.
Először az egyes testtájakat részletesen, egymástól függetlenül vizsgálja, utána pedig az összhatást szemléli.
A bíráló, elölről szemügyre veszi a kutya fejét, szemeit, orrhátát, a homlok domborulatát és szélességét, a harapását, a füleit valamint a mellső végtagok állását.
Oldalról bírálja a kutya típusát, a testarányosságát, a hátvonal lefutását, a mellkas mélységét, a végtag szögellését és izmosságát, a fülek tűzését, a far alakulását és a faroktartást.
Hátulról a kutya hát és ágyékszélességét, a váll kötését, a mellkas dongásságát, a far szélességét, a hátulsó végtagok állását vizsgálja.
A legtöbb figyelmet a fej bírálatára fordítják, hiszen a fajtajelleget leginkább az fejezi ki. A fajtákra jellemző a testtömeggel megfelelő arányban álló fejforma.
A testalkat bírálata legalább annyira fontos, mint például a fejé.
A jó mozgásnak előfeltétele a megfelelő csontfelépítés, az erőteljes inak és a jól fejlett izmok.
Járás közben a hátnak és a hátulsó résznek nyugalomban kell maradnia.
Sok gazdinkat rabul ejtette már a kutyakiállítás hangulata. De természetesen a kutyaiskola sem elhanyagolandó még ha szezonja van is a kiállításoknak! A kutyakiállításokon a kutyusok birálatán kivül különböző programok várják az érdeklődőket, agility és egyéb kutyás bemutatók így minden korosztály megtalálhatja magának az ideális időtöltést.
A kiállítás fénypontja a "Best in Show" program, ahol a különböző fajtaosztályok nyertesei vonulnak föl, és közülük választják ki a kiállítás legszebb kutyáját.
A Ringdresszúra:
Kutyusunkat meg kell tanítani a helyes viselkedésre, amit a ringben meg is kell mutatnia.
Ringdresszúra rendkívül fontos, mivel előfordulhat, hogy bár kutyánknak jobb a megjelenése egy versenytársáénál, mégis a másik kapja a jobb helyezést a jobb felkészítés miatt. A ringdresszúra  két részből áll: a szocializációból, illetve a ringben való viselkedésre felkészítésből. A szocializáció folyamán hozzászoktatjuk a kutyánkat a pórázhoz (speciális felvezető póráz goldeneknek!) és az idegen kutyákhoz, emberekhez. A ringdresszúra  folyamán pedig megtanítjuk a ringben való mozgást, beállást, fog-, illetve herevizsgálatot stb... Ne feledjük, csak egy jól felkészített kutyával van esélyünk a győzelemre!
A ringben való sikerek viszont feledhetetlen élményt adnak, megéri a sok gyakorlásra fordított idő!!!
A kiállításra való nevezéshez kapcsolodó tanácsok, tudnivalók, teendők:
A kiállításra csak saját tulajdonban lévő kutya nevezhető. Az átírást MEOE végzi el a származási lap és atulajdonosváltozást igazoló dokumentum bemutatása alapján (cím, nyitvatartás és további hasznos információk www.meoe.net honlapon találhatók).
Az éves kiállítási naptár a MEOE, illetve az MKSZ honlapján található. Mindkét szervezet jónéhány kiállítást rendez egy évben, így érdemes előre eltervezni, mikor, hová szeretnénk benevezni kutyusunkat!
A kiállítási nevezéshez az itt letölthető nevezési lapot kell kitölteni, majd ezt a nevezési határidő lejárta előtt a nevezési díj befizetését igazoló csekk és a tagsági igazolvány másolatával együtt kell eljuttatni a kiállítást rendező szervezethez.
A kiállítás területére csak érvényes veszettség elleni oltással rendelkező kutya vihető be, amit a belépésnél az állatorvos ellenőriz, ezért feltétlenül vigyük magunkkal az oltási könyvet!
A kiállításon kortól és nemtől függően különböző osztályokban indulhatnak a kutyák:
3-6 hónapos korig BÉBI osztály:
A kutyák fehér szalagot kapnak, ígéretes illetve nagyon ígéretes címet.

6-9 hónapos korig KÖLYÖK osztály:

A kutyák fehér szalagot kapnak, ígéretes illetve nagyon ígéretes cimet.

9-18 hónapos korig FIATAL osztály:

Ebben az osztályban a kutyák leírást és minősítést kapnak. Több kitűnő minősítés esetében a bíró sorolást végez kitűnő I-IV. besorolással. A kitűnő I. minősítésű kutya megkaphatja a Hungária Príma Junior (HPJ) címet, amelyhez egy kék-fehér szalag és egy HPJ kártya jár.

15-24 hónapos korig NÖVENDÉK osztály:

Ebben az osztályban a kutyák leírást és minősítést kapnak. Több kitűnő minősítés esetében a bíró sorolást végez kitűnő I-IV. besorolással. A kitűnő I. minősítésű kutya, megkaphatja a CAC címet, amelyhez egy nemzeti színű szalag és egy kártya jár.
A kitűnő II. minősítésű kutya megkaphatja a Res. CAC címet (kártyával).

15 hónapos kortól NYÍLT osztály:

Nevezhető minden 15 hónapos kort betöltött kutya, tekintet nélkül eddigi minősítéseire és címeire.
Ebben az osztályban a kutyák leírást és minősítést kapnak. Több kitűnő minősítés esetében a bíró sorolást végez kitűnő I-IV. besorolással.
A kitűnő I. minősítésű kutya megkaphatja a CAC címet egy nemzetiszínű szalaggal és egy kártyával. A kitűnő II. minősítésű kutya megkaphatja a Res.CAC címet (kártyával).

15 hónapos kortól MUNKA osztály:

Nevezhető minden 15 hónapos kort betöltött kutya, amely rendelkezik a fajtára kötelezően előírt, érvényes munkavizsgával. Ez az osztály csak azoknál a fajtáknál, lehetséges, amelyeknél az FCI a nemzetközi szépségchampionátushoz megköveteli a munkavizsga teljesítését.
Munka osztályba való induláshoz a nevezési határidőig kell megszerezni a munkavizsga bizonyítványt.
Ebben az osztályban is a kutyák leírást és minősítést kapnak. Több kitűnő minősítés esetében a bíró sorolást végez kitűnő I-IV. besorolással. A kitűnő I. minősítésű kutya megkaphatja a CAC címet egy nemzetiszínű szalaggal, és egy kártyával. A kitűnő II. minősítésű kutya megkaphatja a Res.CAC címet (kártyával).

CHAMPION (győztes) osztály:

Nevezhető minden olyan kutya, amelyik a nevezési határidőig megszerezte a nemzeti vagy nemzetközi szépségchampionátust. Ebben az osztályban is a kutyák leírást és minősítést kapnak. Több kitűnő minősítés esetében a bíró sorolást végez kitűnő I-IV. besorolással.
A kitűnő I. minősítésű kutya "Champion osztály CAC" címet kaphat, amelyhez egy nemzeti színű szalag és egy kártya jár.
A kitűnő II. minősítésű kutya megkaphatja a Res. CAC címet (kártyával).

8 éves kortól VETERÁN osztály:

Nevezhető minden olyan kutya, amelyik betöltötte 8. Életévét, tekintet nélkül minden eddigi minősítéseire és címeire.
Ebben az osztályban is leírást kapnak a kutyák és több kitűnő esetében a bíró sorolást végez kitűnő I-IV. besorolással.
A kitűnő I. minősítésű kutya "Érett osztály győztese" címet kaphat, amelyhez nemzeti színű szalag és kártya jár, valamint CAC, illetve Res. CAC címet kaphat kártyával.
KIÁLLÍTÁSON ELÉRHETŐ MINŐSÍTÉSEK ÉS CÍMEK
Az egyes osztályokban elérhető minősítések
Kitűnő: kék szalag vagy kártya
Nagyon jó: piros szalag vagy kártya
Jó: sárga szalag vagy kártya
Megfelelő: zöld szalag vagy kártya
Kizárva: bírálati kap
Nem bírálható: bírálati lap
A kiállításokon elérhető további címek és ezek megszerzésének feltételei a kiállítási szabályzatbantalálhatóak.

Blogarchívum